Спірометрія - в медичному центрі Доктор Царук
З проблемами в роботі органів дихання часто стикаються жителі великих міст. Виною тому несприятлива екологічна обстановка, паління, постійні стреси та алергічні реакції.
Спірометрія легень являє собою нескладний і безпечний метод функціональної діагностики, що застосовується першим, на початковому етапі, з метою виявлення порушень вентиляційної здатності легень. Дослідження необхідне для вимірювання легеневих об'ємів під час різних дихальних маневрів, як спокійних, так і форсованих.
Для того щоб пройти спірометрію, необхідно записатися на прийом в МЦ Доктор Царук. Детальну інформацію про графік роботи фахівців і вартість процедури можна отримати в операторів нашого контакт-центру за телефоном, вказаним на сайті.
Мета спірометрії
Спірометричні дані дають змогу встановити, чи є порушення вентиляційної функції, а якщо вони є, то з'ясувати їх тип.
На підставі даних одного тільки спірометричного дослідження неможливо поставити діагноз, оскільки виявлені функціональні порушення є неспецифічними. Але спірометричні показники зазвичай мають хорошу відтворюваність, що дає можливість контролювати перебіг захворювання, визначати його тяжкість, робити прогнози майбутнього хірургічного втручання.
Основні параметри, одержувані в результаті процедури, - це об'єм повітря, що видихається (або вдихається), потік (об'ємна швидкість) і час, взаємозв'язок яких відображається кривими "потік-об'єм" і "об'єм-час". Пріоритетними характеристиками таких кривих є:
- ФЖЄЛ - форсована життєва ємність легень;
- ОФВ1 - об'єм сформованого видиху за першу секунду;
- відношення ОФВ1/ФЖЄЛ - модифікація індексу Тіффно.
Показання до спірометрії
Спірометрія легень виконується для:
- виявлення порушень вентиляції органів дихання;
- встановлення причини респіраторної симптоматики (тривалого кашлю, задишки, хрипів, дихальної обструкції);
- з'ясування причин змін газообміну та інших лабораторних порушень;
- оцінки ризику хірургічного втручання;
- оцінки фізичного статусу пацієнта;
- контролю перебігу хвороби, особливо бронхіальної астми та ХОЗЛ;
- моніторингу динаміки порушень у хворих з інтерстиціальними захворюваннями легень і патологією нервово-м'язового апарату;
- оцінки ефективності лікування бронхолегеневої патології;
- об'єктивного оцінювання скарг у разі професійної патології або недуг, які пов'язані з впливами навколишнього середовища.
Як проводять спірометрію
Пацієнт має припинити палити щонайменше за 60 хвилин до початку дослідження і відмовитися від вживання алкоголю за чотири години до процедури. Обмеження стосуються і значних фізичних навантажень, необхідно півгодини до дослідження залишатися в спокійному стані. Одяг пацієнта при цьому має бути вільним. Протягом двох годин перед дослідженням не рекомендований рясний прийом їжі. Точну інформацію про обмеження в прийомі ліків вам надасть лікар.
Дослідження легеневої функції здійснюється із застосуванням носового затискача. Загубник спірометра потрібно щільно обхопити губами і зубами. Пацієнт повинен сісти, випрямити спину і трохи підняти голову. Маніпуляцію рекомендується виконувати в стійкому кріслі з підлокітниками, але без коліщаток.
Протипоказання спірометрії
Дослідження є простим і безпечним, тому абсолютні протипоказання до його проведення відсутні. Але маневр форсованого видиху потрібно виконувати з обережністю:
- у разі пневмотораксу;
- у перші 14 днів після гострого інфаркту міокарда, після офтальмологічних операцій та операцій на черевній порожнині;
- при сильному триваючому кровохарканні;
- у разі бронхіальної астми тяжкого перебігу;
- у разі підозри на активний туберкульоз або інші захворювання, що передаються повітряно-крапельним шляхом.