Присутність крові в калі є симптомом багатьох захворювань, які потребують постійного спостереження і лікування. За явної кровотечі, особливо якщо її джерело розташоване відносно недалеко від заднього проходу, патологію можна виявити візуально у вигляді червоних прожилок або чорного кольору калу. Якщо ж кровоточивість невелика, виявити її можна тільки за допомогою спеціальних лабораторних тестів.
Лабораторія проводить аналіз калу на приховану кров дітям будь-якого віку. Дослідження проводиться на сучасному високоточному обладнанні за допомогою бензидинової проби (реакція Грегерсена). Своєчасне виявлення прихованої кровотечі допоможе в найкоротші терміни визначитися з тактикою подальшої діагностики та лікування виявлених проблем.
Переваги
У медичному центрі Доктор Царук що в Івано-Франківську встановлено сучасне обладнання для проведення аналізів крові, сечі, калу та інших середовищ. Це дає нам змогу максимально швидко отримувати результати досліджень і приймати рішення щодо подальшої тактики дій. Звертаючись до нас, Ви можете бути впевнені, що всі маніпуляції та консультації пройдуть в умовах повного комфорту як для маленького пацієнта, так і для його батьків.
Одразу після отримання результатів проби Ви можете записатися на прийом до досвідченого фахівця, який співвіднесе дані лабораторних досліджень і симптоми, призначить додаткове обстеження і лікування.
Щоб уточнити ціну на аналіз калу на приховану кров, вартість інших досліджень і консультацій, а також оформити запис на консультацію або діагностику, телефонуйте нам за номером або скористайтеся спеціальною формою на сайті.
Показання до здачі аналізу калу на приховану кров
Аналіз дає змогу виявити захворювання травного тракту (стравоходу, шлунка, кишківника) до того, як вони стануть причиною сильної та помітної кровотечі. Діагностика призначається за наявності в пацієнта таких симптомів:
болі в животі різного ступеня інтенсивності;
часті рідкі випорожнення;
періодичні помилкові позиви на дефекацію;
закрепи;
поганий апетит;
часті зригування у немовлят;
втрата ваги або її недостатній набір;
тривале невелике підвищення температури тіла.
Також аналіз використовують у разі вже поставленого діагнозу (хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, гельмінтози, виразкова хвороба, поліпи кишківника тощо) для уточнення ступеня ураження та/або контролю ефективності лікування.
Підготовка до аналізу на приховану кров
За 3 доби до аналізу необхідно повністю виключити з раціону всі продукти і препарати, які містять залізо в тій чи іншій формі:
препарати заліза, вісмуту;
м'ясо, риба, субпродукти;
гематоген;
зелені та червоні овочі й зелень;
помідори;
яблука тощо.
Продукти з великою кількістю штучних барвників та ароматизаторів також не рекомендуються. У разі надмірної кровоточивості ясен бажано мінімізувати вживання твердих продуктів, чистити зуби м'якою щіткою і без сильного тиску. Це дасть змогу виключити або мінімізувати надходження крові з ротової порожнини.
Також забороняється виконувати будь-які маніпуляції або дослідження, які можуть пошкодити слизову заднього проходу і прямої кишки (клізми, введення свічок, ректороманоскопія, колоноскопія). Дівчаткам-підліткам, у яких вже почалися менструації, необхідно утриматися від здачі аналізу до повного закінчення кровотечі.
Розшифровка результату
У бланку з результатами аналізу калу на приховану кров буде позначено один із двох варіантів: виявлено або не виявлено. Нормальним показником є відсутність крові.
Якщо результат виявився позитивним, потрібно звернутися до дитячого гастроентеролога, педіатра або хірурга. Це може свідчити про наявність таких захворювань як:
запальні захворювання кишечника (хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт);
поліпи;
загострення виразкової хвороби шлунка або дванадцятипалої кишки;
глистова інвазія;
геморой;
анальна тріщина;
туберкульоз кишечника тощо.
Для точного встановлення діагнозу потрібне більш детальне обстеження.
Аналіз крові - найпоширеніше лабораторне дослідження, яке призначають під час профілактичних оглядів і практично за будь-якого звернення до лікаря загального профілю - терапевта. Забір крові у дитини проводять різними способами: з пальця, з вени або бічної поверхні п'яти (у немовлят).
У медичному центрі "Доктор Царук" проводяться точні дослідження у клінічній лабораторії. Прийом аналізів і забір крові здійснюється щодня з 09:00.
Ви можете здати аналіз крові як за появи у малюка симптомів будь-яких захворювань, так і для отримання довідки до освітнього закладу.
Забір крові з пальця (капілярна кров)
Цей спосіб забору здебільшого використовують, коли потрібно виконати загальний клінічний аналіз крові (ЗАК). Це базове обстеження, яке дає лікарю інформацію про основні показники крові. ЗАК показує клітинний склад крові, рівень гемоглобіну та всіх кров'яних клітин (еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів), швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), значення лейкоцитарної формули тощо.
Зазвичай кров беруть із безіменного пальця, але можливий забір із середнього або вказівного пальця. Зручність взяття крові з безіменного пальця в тому, що він несе на собі менше фізичне навантаження, і травмування ушкодженої ділянки шкіри малоймовірне.
Будь-яке пошкодження шкірного покриву за несприятливих умов здатне призвести до поширення інфекції. Анатомічне розташування вказівного, середнього і безіменного пальців унеможливлює можливість перетікання інфекції на кисть руки завдяки наявності внутрішньої перегородки. Інфекція з мізинця або великого пальця поширюється швидше. Для забору крові у немовлят використовується бічна поверхня п'яти, оскільки в ній міститься дуже багато судин, а нервові закінчення практично відсутні. Ці особливості мінімізують больові відчуття у дитини під час процедури.
У новонароджених дітей (до 12 місяців) аналіз крові беруть із пальця, також забір із пальця проводять у дітей старшого віку за певних умов, наприклад, за схильності до тромбозу або вираженого ожиріння в дитини.
У всіх інших випадках, а також у разі призначення кількох аналізів (понад 5) краще здавати кров із вени.
Забір крові з вени (венозна кров)
Переваги забору крові з вени
Максимально достовірний результат аналізу.
Мінімальна болючість і дискомфорт (тільки в момент уколу).
Можливість одномоментного забору крові для виконання декількох аналізів (більше 5-ти).
Тонкі голки спеціально для дітей. Використовуємо голки-метелики для тонких вен.
Найчастіше лікарі вважають за краще отримувати кров для аналізів з вени, оскільки дослідження венозної крові вважається більш достовірним.
Це зумовлено тим, що під час забору крові з вени практично унеможливлено потрапляння в досліджуваний матеріал міжклітинної рідини, через яку виникає похибка в аналізі капілярної крові. Крім того, під час забору крові з пальця необхідно докласти зусиль для видавлювання крові, що може призводити до руйнування деяких її клітин.
У випадках, коли лікар призначив цілий комплекс аналізів, отримати достатньо матеріалу з пальця для їхнього виконання важко або зовсім неможливо. У таких ситуаціях дослідження саме венозної крові є більш ефективним і достовірним.
Забір крові з вени проводять наші висококваліфіковані досвідчені медичні сестри. Найчастіше у дітей для цієї маніпуляції використовують вени, які розташовані в районі згину ліктя. Попередньо медсестра двічі обробляє антисептиком або спиртовою серветкою шкіру в місці взяття крові. Потім руку перетягують джгутом трохи вище за ділянку шкіри, в якій планується прокол. Для забору крові використовуються стерильні інструменти: одноразова голка і пробірка. У нашій клініці ми користуємося вакуумними пластиковими пробірками, в кожну з яких збирається матеріал для конкретного аналізу. Усі пробірки суворо маркуються із зазначенням імені пацієнта і дати взяття крові.
Ліпідограма – це лабораторне дослідження крові, яке включає в себе вимірювання рівнів різних жирових сполук. Давайте розглянемо деталі:
-
Що це таке?
- Ліпідограма – це сукупність 4-5 показників, які визначають рівень жирових речовин у крові.
- Цей аналіз призначається для контролю за терапією пацієнтів з порушеннями рівня холестерину та для виявлення збоїв жирового обміну.
-
Показники ліпідограми:
- Загальний холестерин: Ключовий маркер ліпідограми. Має ендогенне (внутрішнє) та екзогенне (з їжі) походження. Він бере участь у створенні мембран клітин та всмоктуванні поживних речовин.
- Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ): Транспортують вільний холестерин у печінкові клітини.
- Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ): Переносять холестерин до всіх клітин організму. Вивчаються для виявлення ризику захворювань серця та атеросклерозу.
- Тригліцериди (ТГ): Сполуки ефіру жирних кислот та гліцерину, які виконують енергетичну функцію.
-
Значення ліпідограми:
- Діагностує порушення ліпідного обміну та оцінює ризик розвитку атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.
- Лікарі рекомендують здавати цей аналіз кожних 5 років для дорослих.
Загалом, ліпідограма допомагає визначити рівень жирових речовин у крові та виявити можливі порушення
Феритин – це білковий комплекс, який відповідає за накопичення заліза в організмі. В основному, найбільша кількість феритину знаходиться в печінці, селезінці та в кістковому мозку. Феритин працює як депо для заліза. Одна молекула феритину може зв’язувати до 4500 атомів заліза. Залізо, у свою чергу, є важливим для транспортування кисню в крові, створення гемоглобіну та регулювання роботи імунної системи. Феритин зберігає залізо та вивільняє його, коли організму це потрібно.
Аналіз рівня феритину призначають, якщо у пацієнта:
- є підозра на недостатній/надлишковий рівень заліза в організмі (наприклад, у жінок під час вагітності або у новонароджених);
- виникає анемія або інші захворювання, пов’язані зі зниженим рівнем заліза в організмі;
- є підозра на гемохроматоз (генетичне захворювання, під час якого організм надмірно накопичує залізо, що надходить з їжею).
Симптоми зниження рівня феритину можуть включати слабкість, втомлюваність, запаморочення, апатію та інші. Недостатній рівень феритину може призвести до проблем зі здоров’ям, тоді як надлишок заліза може бути шкідливим для печінки, судин та серця.
Вітамін D – це група біологічно активних речовин, яка включає вітаміни D2 (ергокальциферол) та D3 (холекальциферол). Ці вітаміни є жиророзчинними і виконують безліч важливих функцій в організмі:
-
Засвоєння кальцію та фосфору:
- Вітамін D сприяє засвоєнню цих мінералів, що необхідні для зміцнення кісток та зубів.
-
Регулювання імунної системи:
- Вітамін D підтримує роботу імунної системи, сприяючи виробленню моноцитів – клітин, які беруть участь у захисті організму.
-
Профілактика рахіту та остеопорозу:
- Вітамін D допомагає у зростанні та зміцненні кісток.
- Він попереджає розвиток рахіту у дітей та остеопорозу у дорослих.
-
Позитивний вплив на шкіру та волосся:
- Вітамін D сприяє нормальній роботі нервів та м’язів.
-
Профілактика ракових захворювань:
- Вітамін D може знижувати ризик розвитку деяких видів раку, таких як рак молочних залоз, простати та інших.
Для отримання достатньої кількості вітаміну D, рекомендується щодня проводити 10-15 хвилин під прямими сонячними променями. Також вітамін D міститься в рибі, яєчному жовтку, вершковому маслі та інших продуктах
Глюкоза – це один з найважливіших компонентів крові, який відображає стан вуглеводного обміну. Вона є основним джерелом енергії для організму та виконує ряд важливих функцій:
-
Засвоєння кальцію та фосфору:
- Глюкоза сприяє засвоєнню цих мінералів, необхідних для зміцнення кісток та зубів.
-
Регулювання імунної системи:
- Вона підтримує роботу імунної системи та бере участь у захисті організму.
-
Профілактика рахіту та остеопорозу:
- Глюкоза сприяє зміцненню кісток.
-
Позитивний вплив на шкіру та волосся:
- Глюкоза є важливою для нормальної роботи нервової системи та м’язів.
-
Профілактика ракових захворювань:
- Вона може знижувати ризик розвитку деяких видів раку.
Нормальний вміст глюкози в крові залежить від віку:
- Для дорослих: 3,9–6,1 ммоль/л (70–110 мг/дл).
- Для дітей: 3,9–5,8 ммоль/л (70–105 мг/дл).
Цей аналіз допомагає виявити порушення рівня глюкози та контролювати ризик розвитку цукрового діабету
Підвищені тромбоцити в дитини в крові: причини, що означає підвищення тромбоцитів
Тромбоцити - це формені елементи крові, які відповідають за процес її згортання і зупинку кровотеч. Вони формують згустки - первинну пробку, яка закриває пошкоджену ділянку судини, а також беруть участь у реакції плазмового згортання.
Порівняно недавно вчені встановили, що тромбоцити також потрібні для регенерації пошкоджених тканин. Однак підвищені тромбоцити в дитини або в дорослого порівняно з нормою - це негативне явище. Найчастіше воно свідчить про те, що дитина перенесла інфекційне захворювання, але іноді може свідчити про дефіцит заліза, запальні процеси та навіть більш небезпечні стани.
Що таке тромбоцитоз: особливості та форми
Тромбоцити виробляються в кістковому мозку. Стан, за якого вони синтезуються в надмірних кількостях, називається тромбоцитозом. Іноді підвищені тромбоцити в дитини зовні ніяк не проявляються. Але іноді це явище супроводжується вираженими симптомами.
Тромбоцитоз може бути первинним і реактивним. Первинний означає, що тромбоцити підвищені у дитини на тлі серйозних порушень системи кровотворення, коли зачіпається сам процес поділу стовбурових клітин. На щастя, цей стан трапляється вкрай рідко - 1 випадок на 10 млн осіб. Найчастіше це пов'язано зі спадковими факторами, коли відбувається мутація гена, що відповідає за вироблення тромбоцитів. Але явище може бути й набутим. Первинний тромбоцитоз можуть підозрювати, коли:
тромбоцити підвищені в дитини протягом 3 місяців і довше;
раніше вже спостерігалися незрозумілі кровотечі;
у близького родича діагностовано тромбоцитоз;
у дитини спостерігається збільшення селезінки або печінки.
У будь-якому разі потрібне додаткове обстеження.
Реактивний тромбоцитоз розвивається при прогресуванні різних патологічних процесів, зокрема запалень та інфекцій.
Підвищені тромбоцити в дитини є реакцією на цю патологію. Часто цей стан минає самостійно, коли минає захворювання, що його спровокувало.
Норма тромбоцитів у дітей
Коли говорять, що підвищені тромбоцити в крові в дитини, то мають на увазі відхилення від норми, яка змінюється залежно від віку. Нормативні значення представлені в таблиці.
Вік Норма, 10*9 одиниць
Діти до 1 місяця 180-480
До 1 року 180-400
Діти раннього віку 1-2 роки 180-390
Дошкільнята 2-6 років 180-390
Школярі 7-12 років 160-380
Підлітки 12-18 років 180-360
У нормі в новонароджених може бути дуже висока кількість кров'яних пластинок (це друга назва тромбоцитів). Але поступово, з місячного віку їхня кількість починає знижуватися.
Підвищені тромбоцити в дитини до року, якщо немає видимих причин на кшталт інфекційних захворювань, - це привід пройти обстеження гематолога щодо первинного тромбоцитозу, зокрема й спричиненого спадковими факторами.
Особливості діагностики
Найчастіше те, що тромбоцити підвищені у дитини, батьки дізнаються після того, як зроблять їй загальний аналіз крові. Тому що тромбоцитоз може протікати безсимптомно, або картина буде змазана через захворювання, яке і стало його причиною. У будь-якому разі, підвищена кількість тромбоцитів у дитини - це підстава зробити повторний загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою. Якщо має місце первинний тромбоцитоз, то нормативне значення буде сильно перевищено (за реактивної форми це не так виражено). Паралельно збільшаться рівні лімфоцитів і лейкоцитів.
Крім ЗАК, потрібно здати аналіз на ШОЕ (абревіатура від «швидкість осідання еритроцитів»). Якщо підвищені тромбоцити в крові в дитини і водночас ШОЕ перевищує норму, це свідчить про наявність запального процесу, який і спровокував реактивний тромбоцитоз.
Ще один аналіз - на феритин, тобто білок, що зв'язує залізо. Якщо підвищені тромбоцити в крові в дитини, і причиною став дефіцит заліза (анемія), то рівень феритину буде знижений.
Додатково можуть призначити обстеження для виявлення основного захворювання, що спровокувало тромбоцитоз. Наприклад, може знадобитися УЗД органів черевної порожнини.
Чим викликане підвищення
Коли тромбоцити підвищені в дитини, що це означає - головне питання, яке хвилює батьків. Найчастіше тромбоцитоз пов'язаний з інфекційними захворюваннями. Іноді рівень зростає з першого дня захворювання, іноді збільшується вже в період одужання. Якщо тромбоцити підвищені в дитини в 3 роки, інфекції - найпоширеніша причина, особливо якщо малюк ходить до дитячого садочка і постійно стикається з новими вірусами. Найчастіше це проявляється вираженими симптомами - високою температурою, ознаками загальної інтоксикації, кашлем і нежиттю.
Підвищені тромбоцити в крові у дитини 5 років, що супроводжуються цим набором ознак, говорять про ГРВІ.
Але можуть бути й інші причини. Іноді тромбоцитоз супроводжує небезпечні захворювання. До причин тромбоцитозу належать:
тривалий прийом деяких лікарських препаратів;
дефіцит заліза - підвищені тромбоцити в крові у дитини супроводжуються ознаками анемії (оніміння кінцівок, запаморочення, порушення серцевого ритму);
запальні процеси (місцево можуть проявлятися набряком і почервонінням, високою температурою);
нещодавно перенесені хірургічні втручання - підвищені тромбоцити в крові в дитини свідчать про відновлювальні процеси;
наявність туберкульозу;
розвиток злоякісних пухлин.
Про що свідчать підвищені тромбоцити у дитини в конкретному випадку, можна сказати тільки після проведення повного обстеження.
Залишати цей стан без уваги не можна. Це може призвести до підвищення в'язкості крові, погіршення роботи серця.
Підвищені тромбоцити в крові в дитини можуть стати в перспективі причиною розвитку артриту за наявності чинників, що сприяють цьому. Можливі й інші ускладнення - наприклад, внутрішні кровотечі, порушення серцевого ритму, інфаркт.