Вітрянка - екстрена вакцинація
Останнім часом до нас у медичний центр Доктор Царук за допомогою дедалі частіше звертаються батьки з дітьми і навіть дорослі пацієнти, які не пройшли вакцинацію від вітряної віспи, але мали контакт з хворим на вітрянку. Звичайно, у нас є рішення для таких пацієнтів – екстрена вакцинація.
У цьому пості ми намагатимемося розповісти про це детальніше.
Що ж це таке - екстрена вакцинація і для чого вона потрібна?
Відомо, що дорослі переносять Varicella Zoster Virus дуже тяжко. Уникнути зараження після контакту з хворою дитиною або дорослою навряд чи вдасться, особливо якщо організм не захищений. І якщо такий контакт мав місце,
то єдиний вихід – екстрена вакцинація!
Екстренна вакцинація в медичному центрі Доктор Царук
Екстреній вакцинації підлягають пацієнти, які протягом останніх 3 – 4 діб контактували з хворим на вітрянку. Оновлений імунітет заблокує можливість розвитку захворювання на ранній стадії, або зробить ризики ускладнень мінімальними, якщо вірус все ж таки активізується.
У медичному центрі Доктор Царук для вакцинації вітряної віспи ми застосовуємо вакцину Варілрікс, виробництво Бельгія. Варілрікс це жива атенуйована вакцина для профілактики вітряної віспи, яка відповідає всім вимогам Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я до виробництва медичних імунобіологічних препаратів.
Профілактика вітряної віспи вакциною "Варілрікс" проводиться за наступною схемою.
✅ Щеплення робиться в дозі 0,5 мл дітям вікової групи від 9 місяців і до 13 років — двічі.
✅Дітям старше 13 років щеплення «Варілрікс» теж робиться двічі, з інтервалом 6–10 тижнів у стандартній дозі 0,5 мілілітрів.
✅Екстрена вакцинація проводиться одноразово в стандартній дозі протягом 4 діб після контакту з захворілим на вітрянку.
Вакцина вводиться у верхню третину плеча. Після ревакцинації "Варілрікс" забезпечує 100% захист від вітрянки. У той час як після одноразового щеплення, можливо повторне зараження диким штамом Varicella Zoster.
Вакцина «Варілрікс» забезпечує імунітет від вітрянки, згідно з інструкцією мінімум на 7 років. Однак дослідження крові виявляють антитіла до вірусу через 10 і навіть 20 років після щеплення. Після перенесеного захворювання на вітряну віспу імунітет може бути довічний.
Щеплення Варілрікс від вітрянки
Вітряна віспа, вітрянка (лат.Varicella) - гостре вірусне захворювання з повітряно-краплинним шляхом передачі. Інфікування відбувається при контакті з хворим під час розмови, чхання або кашлю.
Зазвичай характеризується гарячковим станом, папуловезикульозним висипом з доброякісним перебігом. Викликається вірусом сімейства Herpesviridae - варицелла- зостер (Varicella Zoster).
Вірус вітряної віспи здатний зберігати активність у повітряному середовищі на відстані до 20 метрів від носія інфекції, тому хвороба і називається вітрянкою. Навіть перебування в одному приміщенні з хворими на вітрянку може викликати розвиток інфекції. Особливо це стосується маленьких дітей, у яких імунітет ще не виробився,
а також людей похилого віку з ослабленим імунітетом. Зараження вітрянкою може статися при контакті з хворим не тільки на вітряну віспу, але й хворий на оперізувальний лишаєм, так як у цих інфекцій ідентичний збудник.
Інкубаційний період після зараження від 7 до 21 днів.
Вітрянка проявляється різким підвищенням температури до 40 градусів і сверблячим висипом, що містить рідину. На місці бульбашок, що лопнули, залишаються маленькі виразки. У період розв'язання хвороби вони покриваються скоринкою, яка сама відпадає. Хворий на вітряну віспу є заразним за 2 дні до появи висипки і в період висипань.
Існує дуже поширена, але, як часто і буває, помилкова думка, що якщо перехворів на вітрянку в дитинстві, то вона не загрожує протягом усього життя. Є безліч клінічних прикладів, коли дорослі заражалися цим захворюванням навіть після перенесення його в дитячому віці. Вчені пов'язують це з тим, що Varicella Zoster Virus, як і будь-який інший вірус, здатний з часом мутувати. Через 10–20 років після перенесеної вітрянки, можливо, знову станеться захворіти, бо викликатиме її вже інший штам Varicella Zoster Virus. Тому вакцинація від вітряної віспи показана дорослим, навіть якщо вони перехворіли на неї в дитинстві.
Під час вагітності Varicella Zoster Virus може передатися плоду. Зверніть особливу увагу на цей пункт, якщо ви плануєте вагітність. Згідно з інструкцією на препарат, вакцинація Варілрікс протипоказана в період вагітності. Більше того, слід уникати вагітності протягом 3 місяців після вакцинації.
Вітряна віспа у вагітної жінки не розглядається лікарями як показання до штучного переривання вагітності. При зараженні вітрянкою під час вагітності терміном до 14 тижнів, ризик для плоду становить 0,4 %, а при зараженні терміном від 14 до 20 тижнів — трохи більше 2 %. Після 20 тижнів для дитини ризику практично немає.
Однак при захворюванні жінки за 4-5 днів до пологів у дитини з ймовірністю 17% може розвинутися вроджена вітряна віспа, яка протікає важко, супроводжується розвитком великої бронхопневмонії, проносом, перфорацією тонкої кишки, а також ураженням внутрішніх органів, і призводить до загибелі до 31% хворих.